Szuflada inspiracji

Czasami każdy blogger trafia na punkt PAUZA, nie wiedząc, co dalej uczynić z blogiem. Historia stanęła w martwym punkcie, a wypadałoby dodać rozdział. Szkoda wtedy napisać wyciskane na siłę słowa, nic nie wnoszące do treści rozdziały z cyklu "nic się nie dzieje".

Katalog Szuflada to strona subiektywna, więc zdradzę wam, w jaki sposób ja pokonuję kryzys twórczy. 

 1.  Znasz swoich bohaterów. Postaw przed nimi nowe zadanie/problem. Niekoniecznie musi być to kontynuacja opisywanych wydarzeń - może być całkowicie wyrwane z kontekstu. Przykładowo: nasza główna para zakochanych jest razem, ogólnie wszystko się układa... Słowem - nuda. Człowiek z natury interesuje się pokonywaniem problemów, sama "tęcza" nie jest pożądana. Gdyby tak wysłać naszego bohatera do środka lasu, złapać go w pułapkę, a do tego np. umalować mu twarz w barwy plemienne? Pomysł jest, być może nie do końca o to nam chodziło, ale teraz zaczyna się zabawa - z momentu, w którym jesteśmy, próbujemy dotrzeć do tej sytuacji. Co musiałoby się stać, by opuścił aglomeracje miejską? Rozpisz to, a historia pewnie sama ewoluuje i się napisze ;)
 2. Wprowadź nowego bohatera, który zatrzęsie Twoim Światem, choćby na chwilę. Może pojawić się, namieszać i choćby umrzeć albo pozostać na stałe/dłużej w opowieści. Czasem taką postać polubimy wystarczająco, by stała się ona jedną z głównych. 
 3. Nie masz pomysłu na wydarzenie, nie masz pomysłu na postać... Poszukaj inspiracji. Przeglądanie cytatów jest bardzo mądrą sprawą, choć polecam obejrzeć film, serial, poczytać coś i gdy trafimy na wypowiedź, która nam się spodoba, postarać się włożyć ją do ust jednego z bohaterów. Zabawa polega na tym samym co punkt pierwszym - próbujemy dotrzeć do punktu, który sobie obraliśmy ;)
 4. Inspiracje obrazkowe - wejdź na stronkę z obrazkami (polecam we♥it, Zerochan, Pinterest), znajdź ilustrację dla swojego tekstu. Choćby jej namiastkę. Może to pomoże?
 5. Poszerz swoje horyzonty! Jeśli na co dzień zajmujesz się zbieraniem muszelek, poczytaj o samolotach, jeśli interesujesz się science fiction - sięgnij po materiały o średniowieczu. Dobrym źródłem inspiracji w moim przypadku są programy popularnonaukowe i... książki naukowe. Co do tego drugiego to nie polecałabym osobom, które nigdy nie działały w dziedzinach naukowych, Porozmawiaj z ludźmi o ich pasjach, może to oni Cię zainspirują?

Na razie to tyle, jeśli idzie o szafę inspiracji. Gdy odkryję nowe sposoby na BLOKADĘ, od razu się nimi z wami podzielę ;)

I oby wena nie opuszczała!
10 komentarzy:

 1. Anonimowy8/17/2017

  Na jakiej podstawie jest wybierany blog miesiąca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blog wybierany jest losowo :)

   Usuń
  2. Anonimowy8/21/2017

   Dziwne. To może lepiej zrobić coś takiego jak blog tygodnia?

   Usuń
  3. Na razie jest za mało blogów w bazie, a nie chcę, żeby się powtarzały ciągle :) to by się mijało z celem ;)

   Usuń
  4. Anonimowy8/21/2017

   Na chwilę obecną blogów jest 26. Rok ma 52 tygodnie. Czyli masz blogów na 26 tygodni. Z czego w tym czasie na bank nowych przybędzie ;) Bo takie wybieranie bloga miesiąca, jest trochę żmudne moim zdaniem. Wiele z blogów w bazie nawet nie dostanie na to szansy :( A trzeba raczej zachęcać, prawda? ;)

   Usuń
  5. Dobra, który to ten Twój blog? :P Jak będę miała czas co tydzień systematycznie zmieniać to będę zmieniała ;)

   Usuń
 2. Trochę dziwna nazwa, choć pomysł sam w sobie wydaje się niezły. Skoro katalog to Szuflada, dlaczego zakładka jest już Szafą? Szafa w szufladzie? Nie lepiej nazwać to jednak Szufladą inspiracji albo Inspiracjami z szuflady?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie fajnie, że zwróciłaś na to uwagę ;) Pomysł został przeniesiony z mojego bloga sprzed X lat i nazwę zostawiłam, nie uwzględniając nazwy nowego bloga xD Już zmieniam ;D Dzięki!

   Usuń
  2. Do usług ;)
   Jak coś jeszcze wpadnie mi do głowy, na pewno dam znać.

   Usuń
 3. Wsłuchanie się dokładnie w piosenkę też dodaje weny <3 U mnie pomagają szczególnie te smutne xd

  OdpowiedzUsuń